درباره من

متولد چهارم مرداد ماه سال ۱۳۶۷ هستم، نامم را پدرم با الهام از کتاب «شاهْ جنگ ایرانیان در چالدران و یونان» انتخاب کرد، جایی که داستان نبرد ایران و یونان در ترموپیل روایت می‌شود و «آرسام» به عنوان برادر پادشاه ایران یعنی خشایارشا در آن حاضر است.

تحصیلات کارشناسی‌ام را در رشته مهندسی برق در دانشگاه شهید رجایی تهران و کارشناسی ارشد مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر در پژوهشگاه مواد و انرژی به پایان رساندم. اما حقیقتاً این‌ها برایم کافی نبود و سیرابم نمی‌کرد. به حسب علاقه دیرین و مطالعات و پژوهش‌هایی که در زمینه منابع انسانی و رفتارشناسی داشتم تحصیلاتم را در حوزه رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی ادامه دادم و در دسامبر ۲۰۱۶ موفق به دریافت مدرک چابک‌سازی رهبران سازمان از موسسه Qualifying آمریکا شدم. ضمن اینکه تجربه ۲ سال فعالیت حرفه‌ای و نتیجه‌بخش در خانه توانگری طوبی و مدیریت دپارتمان MBTI تحت نظارت دکتر علیرضا شیری عزیز باعث کسب دستاوردها و افتخارات فراوان متقابلی برای من و دپارتمان MBTI خانه توانگری شد. از جمله این اتفاقات بزرگ و ارزشمند برگزاری ورکشاپ در سازمان‌هایی چون Relief International و JTI ژاپن بود.

همکاری من با خانه توانگری طوبی و دپارتمان MBTI تا شهریور ۹۵ ادامه داشت و پس از آن برای گسترش دانش و توانمندی‌ام و ارائه این دانش به طیفِ وسیع‌تری از افراد سرزمینم لازم دیدم زمین بازی‌ام را بزرگ‌تر کنم و به فکر راه‌اندازی کسب‌و‌کار شخصی خودم افتادم، مدلی که قصد داشتم بر اساس آن دانش به روز تیپ‌شناسی در حوزه MBTI را از رفرنس‌های اصیل و معتبر از طریق بستر آنلاین به طیف وسیع‌تری از مخاطبان به صورت رایگان ارائه کنم؛ این شد که تایپ‌شناسی (که آن را فرزند خود می‌دانم) متولد شد. حجم گسترده محتوا و مقالات رایگانی که در طول یکسال در تایپ‌شناسی به طور تخصصی در حوزه شخصیت‌شناسی MBTI منتشر شد تا قبل از آن در بستر آنلاین ایران بی‌سابقه بوده است و این روندِ تولید محتوا همچنان ادامه دارد.

یادگیری برای من یک فرایند تمام نشدنی است و در یک نقطه متوقف نمی‌شود. هر چند گاهی سرعت آن بسته به شرایط، تند یا کند می‌شود.

در مورد کتاب‌هایی که مسیر فکری مرا به معنای واقعی کلمه «دگرگون» کرده‌اند، نخستین کتاب «عصبیت و رشد آدمی» نوشتهٔ کارِن هورنای و ترجمه بی‌نظیر و روان محمد جعفر مصفا بود که در سن هفده سالگی خواندمش و به نوعی اولین تحول بزرگ فکری من را رقم زد، پس از آن و در همان سال‌ها کتاب «راز شاد زیستن» نوشته اندرو متیوس هم بسیار برایم جذاب و الهام‌بخش بود و نقش مهمی در تکمیل پازل فکری من داشت. سال‌ها بعد از آن کتاب «وقتی نیچه گریست» نوشتهٔ اروین یالوم و ترجمه فوق‌العادهٔ دکتر سپیده حبیب مرا با نگرش اگزیستانسیال و قلم جادویی یالوم آشنا کرد که ایده‌های زاییده‌شدهٔ پس از مطالعه آن کتاب باعث دگرگونی اساسی زندگی شغلی و عاطفی من شد. در حدود ۲۶ سالگی هم پاسخ بخش مهمی از سوالاتم را از اندیشه‌های یونگ گرفتم که البته مقالات و مطالعات پراکنده‌ای در این حوزه داشتم و از کتاب خاصی نمی‌توانم نام ببرم.

علاوه بر این کتاب‌هایی هم بوده‌اند که سهم زیادی در «شکل‌گیری» نگرش من داشته‌اند و در مقاطعی از رشد فکری‌ام، «الهام‌بخش» من شده‌اند، از جمله: خود مقدس شما از وین دایر، درمان شوپنهاور و مسئله اسپینوزا از اروین یالوم، تحلیل رفتار متقابل از یان استورات، نمادهای اسطوره‌ای و روان‌شناسی مردان از شینودا بولن، مردِ مرد از رابرت بلای، هوش عاطفی از دنیل گلمن، رهبران آخر غذا می‌خورند از سایمون سینک و اثر مرکب از دارن هاردی.

ورزش‌های مورد علاقه‌ من عموماً ورزش‌های انفرادی هستند مثل بولینگ، دوچرخه‌سواری و اسنوکر که متأسفانه هیچ‌کدام را به صورت مداوم دنبال نکرده و نمی‌کنم.

حوزه‌های مورد علاقه‌ من برای مطالعه و پژوهش جدی روانشناسی شناختی، روانشناسی اجتماعی، اقتصاد رفتاری، مدیریت منابع انسانی، تیم‌سازی، استعدادیابی و رهبری هستند.