درگیر آن چیزی که نتیجه‌اش دست تو نیست نشو

از من پرسیده بودید در مسیر زندگی، کجاها باید تسلیم باشیم و نظاره‌گر و کجاها باید حرکت کنیم و به تلاش ادامه دهیم؟

ایمی مارین (Amy Morin- ویدئویش را در Ted.com ببینید) روانشناس برجسته کانادایی به‌خوبی پاسخ این سوال را داده است؛ مارین می‌گوید اغلب رویدادهایی که در زندگی درگیرشان هستیم شامل دو دسته از اتفاقات هستند: اول مجموعه رویدادها و اتفاقاتی که از کنترل مستقیم ما خارج‌اند و هرچقدر تلاش کنیم اپسیلونی قادر به تغییر نتیجه آن‌ها نیستیم، در واقع نتیجهٔ آن از دست من خارج است و به شدت و اندازه تلاش من وابسته نیست، یا این‌که من نقشی در به‌وجود آمدن آن نداشته‌ام یا نمی‌توانم داشته باشم. (به سازمانی برای مصاحبه استخدامی می‌روم اما مصاحبه کاملا تشریفاتی است و انتخاب‌ها از قبل انجام شده است، یا شب یک امتحان بسیار مهم تب می‌کنم و فردا نمی‌توانم در جلسه حاضر شوم)

دسته دوم اما رویدادها و اتفاقاتی هستند که من در به‌وجود آمدن آن‌ها نقش دارم و می‌توانم با تلاشم روی نتیجه آن‌ها تأثیر بگذارم. شدت تلاش من روی کیفیت نتیجه تأثیر مستقیم دارد. (مهمانی گرفته‌ام، اینکه حواسم به پذیرایی مناسب باشد دست من است، اما اگر وسط مهمانی برق قطع شود دست من نبوده و نیست و کنترلی روی آن ندارم)

مارین می‌گوید اغلب ما دچار این اشتباه می‌شویم و در مسیر زندگی، روی وقایع و اتفاقات دسته اول تمرکز می‌کنیم، یعنی یا نق می‌زنیم که چرا چنین شد! و خودمان را قربانی شرایط تصور می‌کنیم و دچار بی‌ارزشی و بی‌معنایی می‌شویم، یا اینکه تلاش داریم با اصرار و پافشاری روی چیزی که نتیجه‌اش دست ما نیست، به خواسته مطلوبمان برسیم که البته اغلب این تلاشی بی‌فایده و خسته‌کننده است. (قطع شدن برق وسط مهمانی به این معنی نیست که من میزبان بدی بوده‌ام، پس نباید ذهنم را درگیر آن کنم. اما می‌توانم تلاش و اقدام سازنده انجام دهم و آنچه در این گیرودار در کنترلم است را پیدا کنم.)

این یعنی انسان هوشمند یا کسی که ذهنی قوی دارد عمده تمرکزش را روی اتفاقات دسته دوم می‌گذارد (یعنی اتفاقاتی که خودش می‌تواند روی نتیجه آن‌ها تأثیر بگذارد) و خودش را از نظر ذهنی چندان درگیر اتفاقات و رویدادهای دسته اول نمی‌کند؛ حداقل عمده انرژی‌اش را آنجا صرف نمی‌کند.

برگردیم به پرسش خط اول: کجاها اقدام کنم و کجاها بایستم و صبر کنم و کاری نکنم؟
پاسخ من این است: آنجایی که تلاش تو روی نتیجه تأثیر گذار است حرکت کن، اقدام کن و تلاش کن
آنجا که تلاش تو اپسیلونی روی نتیجه تأثیر نمی‌گذارد یا واقعه‌ای رخ داده که دست تو نبوده، خیلی خودت را از نظر ذهنی درگیر آن نکن بلکه بگرد و آنچه در کنترل توست را پیدا کن و روی آن کار کن.

ارادتمند
آرسام هورداد

@typeshenasi | تایپ‌شناسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *