ایده‌هایی از یک کتاب: Mastery رابرت گرین (۱)

از این به بعد قصد دارم به طور مرتب چکیده و عصاره بخش‌هایی از کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنم را بازگو کنم و در موردشان حرف بزنم.

در این پست با کتاب Mastery رابرت گرین شروع می‌کنم، طبیعی است که این مجموعه پست‌ها ادامه‌دار خواهند بود و در هر قسمت به یکی از بخش‌ها خواهم پرداخت. اما اول بد نیست کمی راجع به خود Mastery توضیح بدهم. کلمه Mastery در زبان فارسی معانی زیر را دارد: تسلط، استادی، ارباب بودن و یا به زبان خودمانی نامبر وان شدن در یک زمینه مشخص. من ترجیح می‌دهم کلمه «استادی» یا استاد شدن را به عنوان معادل کلمه Mastery در نظر بگیرم و در این مقاله و سایر مقالات مرتبط هم منظورم از استادی یا استاد شدن اشاره به کلمه Mastery است. برای اینکه مسئله شفاف‌تر شود بیایید نگاهی به دو واژه‌نامه معتبر بیندازیم.

اگر به واژه‌نامه Cambridge مراجعه کنیم خواهیم دید در مقابل عبارت Mastery نوشته شده است: داشتن تسلط کامل و همه‌جانبه روی چیزی. در ادامه نوشته شده است: اگر شخصی در یک موضوع یا زمینه خاص به Mastery رسیده باشد یعنی آن شخص بی‌نهایت در آن زمینه چیره‌دست و توانمند است.

در واژه‌نامه Merriam-Webster در مورد معنای واژه Mastery چنین آمده است: داشتن دانش یا مهارت بالایی که منجر به استادی یا برتری یک شخص روی موضوع یا زمینه‌ای خاص شود.

خب، فکر می‌کنم با همین دو پاراگراف تقریباً مشخص شد که کتاب Mastery رابرت گرین درباره چه موضوعی صحبت می‌کند. در واقع رابرت گرین معتقد است همه ما شایستگی این را داریم که در یک حوزه یا زمینهٔ خاص به درجه استادی برسیم اما یا راه و روش رسیدن به استادی را نمی‌دانیم یا به نوعی منابعی که در دسترس داریم را تلف می‌کنیم و در مرحله‌ای پایین باقی می‌مانیم.

یکی از مهم‌ترین اصل‌هایی که رابرت گرین در کتابش به آن اشاره می‌کند این است که برای رسیدن به مرحلهٔ استادی باید اول مرحله شاگردی یا کارآموزی را به خوبی گذارند. در واقع گرین معتقد است غیر ممکن است کسی مرحله شاگردی (یا کارآموزی) را به خوبی نگذارنده باشد و به مرحله استادی برسد.

واضح هم هست. برای اینکه در حوزه یا زمینهٔ مورد علاقه خودت یا در زمینه تخصصی خودت تبدیل به یک نامبر وان بشوی اول باید راه و رسم شاگردی کردن را بلد باشی. باید مراحل اولیه و زیربنای کار را به خوبی گذرانده باشی تا به مراحل بزرگ‌تر و سخت‌تر راه پیدا کنی.

رابرت گرین در بخش مهمی از کتابش درباره این موضوع صحبت می‌کند که مرحله شاگردی را باید چطور بگذارنیم و چه استراتژی باید در این مرحله داشته باشیم که نهایت استفاده را از آن ببریم و در نتیجه وارد مرحله استادی شویم.

در قسمت‌های آینده این بحث را ادامه می‌دهم و در مورد هشت استراتژی فوق‌العاده که رابرت گرین در کتاب Mastery به آن‌ها اشاره کرده صحبت خواهم کرد.

4 دیدگاه برای “ایده‌هایی از یک کتاب: Mastery رابرت گرین (۱)

  1. سلام. ممنون از اشتراک نکاتی از کتاب مستری. فکر کنم شما نسخه انگلیسی را دارید. امکان داره نسخه انگلیسی این کتاب را داشته باشم؟ ظاهرا به فارسی ترجمه نشده. البته یه انتشاراتی در صدد است ولی هنوز خبری نیست. ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *