لینک شبکه اجتماعی‌ات را بده تا بگویم کیستی!

همیشه در مورد شبکه‌های اجتماعی یک ایده دارم که به شدت به آن معتقدم. جالب اینجاست که با گذشت زمان و هر چقدر شواهد بیشتری از رفتار مردم در شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورم، اعتقادم به این ایده روز به روز تقویت می‌شود.

اعتقاد جدی من بر این است که شبکه‌های اجتماعی- مثل اینستاگرام، توییتر و قبل‌تر فیسبوک- به خوبی و بی‌پرده شخصیت و ماهیت واقعی افراد را عیان می‌کند. این درست است که خیلی‌ها با اکانت‌های فیک وارد این شبکه‌ها می‌شوند، اما با این حال، باز هم به کمک شبکه اجتماعی اطلاعات بسیار ارزشمندی را می‌توانیم در مورد یک فرد به دست بیاوریم. اینکه چه مطالبی را به اشتراک می‌گذارد، چه پست‌هایی منتشر می‌کند، زیر کدام پست‌ها نظر می‌گذارد، چه پست‌هایی را لایک می‌کند و اطلاعاتی مثل این‌ها.

خلق و خوی آدم‌ها، عادت‌ها، علاقه‌مندی‌ها، تعصبات و حتی محدودیت‌های آدم‌ها را خیلی خوب می‌شود از شبکه‌های اجتماعی آن‌ها شناخت و تحلیل بسیار خوبی از منش و شیوهٔ زندگی آن‌ها به دست آورد، که البته این تحلیل مطلق نیست اما حاوی اطلاعات بسیار ارزشمند و دست اولی در مورد آن فرد است. در واقع پیگیری شبکه اجتماعی یک فرد می‌تواند به شناخت‌ کامل‌تر او منجر شود.

در مورد تلگرام بحث از چند جهت کمی متفاوت است، اولاً که اگر بخواهیم دقیق باشیم تلگرام (مثل فیسبوک، توئيتر و اینستاگرام) یک شبکه اجتماعی نیست، بلکه یک پیام‌رسان است. اما به دلیل قابلیت‌های خاص آن (مثل تشکیل سوپر گروه و کانال) می‌توان مشابهت‌های ساختاری زیادی با شبکه‌های اجتماعی در آن پیدا کرد. به همین دلیل تحلیل رفتار آدم‌ها در تلگرام هم اطلاعات بسیار ارزشمندی به ما می‌دهد و تا حد زیادی می‌توانیم سطح دغدغه‌های آن فرد را بسنجیم. حتی گاهی اوقات به این فکر می‌کنم نقاط ضعف و قوت آدم‌ها را هم به خوبی می‌توان از طریق تلگرام متوجه شد. اینکه در چه کانال‌هایی عضو هستند، در گروه‌ها چه مطالبی را بازنشر می‌کنند، آیا در بحث‌های تلگرامی شرکت می‌کنند یا ترجیح می‌دهند به صورت سایه‌ای در گروه‌ها حاضر باشند، هر بار به گروه اضافه‌شان می‌کنی دوباره لفت می‌دهند؟ و هزار و یک سوال و تحلیل دیگر که می‌تواند منجر به اطلاعات بسیار دقیق‌تری از فرد شود و قضاوت‌های ما را در مورد او پخته‌تر و دقیق‌تر شکل دهد.

یک دیدگاه برای “لینک شبکه اجتماعی‌ات را بده تا بگویم کیستی!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *