چیزی داری که به آن مفتخر باشی؟

همه ما باید لحظاتی را داشته باشیم که در آن به این موضوع فکر کنیم که «چه چیزهایی در زندگی‌مان هست که باعث می‌شود حس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم» و در دل خودمان را تحسین و تشویق کنیم.

به عبارتی: چه چیزی باعث می‌شود در دل به خودت بگویی «دمت گرم!»

در مورد خودم، یکی از مواردی که باعث می‌شود به خودم حس خوبی داشته باشم این است که تا به حال و در حوزه کسب‌و‌کار هر اعتباری کسب کرده‌ام و هر سازمانی که دعوت به کار شده‌ام- بر خلاف بسیاری از افراد- به دلیل توانمندی‌، سواد و شایستگی‌ام در آن حوزه بوده است نه به دلیل مدرک تحصیلی‌ دانشگاهی‌ام. در واقع من جزو آن اقلیتی هستم که از توانمندی‌شان اعتبار می‌گیرند نه از مدرک تحصیلی‌شان.

نکتهٔ دیگری که بسیار خوشحالم می‌کند و وقتی وضعیتم را با سایرین مقایسه می‌کنم این خوشحالی تبدیل به فخر و سرور می‌شود این است که: وقتی سوادم را در حوزه فعالیتم (تیپ‌شناسی و توسعه فردی) با بسیاری از حضرات دانشگاه رفته و مدرک‌دار (!) مقایسه می‌کنم در دل به خودم آفرین می‌گویم و خوشحال می‌شوم که بعد از ارشد قید حضور در دانشگاه را زدم و خودم شخصاً مسئولیت آموزش و یادگیری خودم را بر عهده گرفتم.

و سومین و مهم‌ترین مورد اینکه: بر خلاف بسیاری، به سواد و دانش و مدرک محدود نمی‌شوم و تمام همّ و انرژی‌ام را می‌گذارم برای انتقال این دانش به تشنگان و افراد جویای یادگیری.

شما هم فکر کنید و ببینید چه چیزهایی هست که باعث می‌شود در دل به خودتان مفتخر باشید.

یک دیدگاه برای “چیزی داری که به آن مفتخر باشی؟

  1. سلام
    این موضوع که انسان برای خودش چیزی داشته باشه که به اون افتخار کنه به نظرم ریشه اصلی رضایتمندی فرد از زندگیه.این موضوع به نظرم خیلی با مرتبه شغلی یا میزان درآمد شما در ارتباط نباشه چرا که اساسا میزان رضایت از زندگی یه اتفاق درونیه و با احساس و عواطف شما در ارتباطه. مثلا برای خود من این که در هر جایگاهی که هستم (صرف نظر از بالا یا پایین بودن آن) با تلاش خودم به دست آمده احساس خاص و جذابیه و چه بسا اگه به سفارش یا راه دیگه ای به مرتبه ای بالاتر رسیده بودم احساس رضایت امروزم رو نداشتم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *