کتاب‌خوانی با Amy Morin: فصل دوم کتاب ۱۳ عادت افراد برنده

قبلاً در مورد کتاب Amy Morin توضیح داده بودم. در پست قبلی فهرست کتاب را با هم مرور کردیم و قرار شد به مرور در مورد فصل‌های این کتاب هم توضیحات بیشتری ارائه کنیم. در این مقاله قصد دارم خلاصه‌ای به صورت فوق فشرده از فصل دوم این کتاب ارائه کنم. عنوان فصل دوم این است: افراد برنده حق انتخاب خودشان را دستکم نمی‌گیرند.

نکته: لحن این نوشتار برخلاف اغلب متن‌های این وبلاگ، اندکی غیررسمی و خودمانی است.

این دو حالت را در نظر بگیرید:

۱. داری کار یا وظیفه‌ای را انجام می‌دهی که آن را دوست نداری؛ اگر از چیزی خوشت نمی‌آید راه درست این نیست که غر بزنی و افسرده بشی و بری تو فاز غم و تصور کنی که قربانی شرایط هستی. یا بدتر از اون فکر کنی کسی تو را مجبور کرده و دست خودت نیست.

اتفاقاً کاملاً برعکس، این انتخاب تو بوده که اون کار را انجام بدی، در حالت عادی هیچکس این قدرت را نداره که بخواد ما رو مجبور به انجام کاری بکنه و ما هم بی‌چون‌و‌چرا تسلیم بشیم! ما قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب داریم. اگر از چیزی خوشت نمی‌آید از این دو حالت خارج نیست: یا باید دلیلی قانع‌کننده برای انجام دادنش پیدا کنی، یا شرایط را جوری تغییر بدی که وضعیت برات قابل تحمل‌تر بشه. در هر دو صورت نیازی به انفعال و غر زدن نیست.

۲. کسی از تو انتقادی کرده یا بازخوردی منفی به تو داده یا رفتاری نامناسب با تو داشته؛ دو حالت بیشتر وجود نداره، یا انتقاد اون آدم از سر دلسوزی بوده و واقعاً هدفش این بوده که مشکل یا مسئله‌ای «حل» بشه، یا اینکه اون آدم از سر خودکم‌بینی یا عصبانیت حرفی زده که کاملاً بی‌پایه و اساس بوده و هیچ فکت و سندی (Evidence) براش وجود نداشته.

در حالت اول باید فکر کنی و با انتخاب خودت تصمیم بگیری که رفتارت رو اصلاح و بهینه کنی. در حالت دوم باید مسئله رو سریع از ذهنت بیرون کنی و اجازه ندی حرفِ اون آدم تعیین کنه تو چه حالی داشته باشی. قبلاً در مورد اینکه نباید اجازه بدیم دیگران هویت و کیستی ما رو تعریف کنند مطالبی گذاشتم (اینجا).

و اگر طرف مقابل رفتار نامناسبی با تو داشته (مثلاً شوخی نامناسبی کرده) باید از عزت نفس خودت محافظت کنی و حدوحدود طرف مقابل را بهش نشون بدی.

در قسمت‌های بعدی به فصل‌های دیگر از این کتاب می‌پردازیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *